Katedra Technologii i Technik Sztuk Plastycznych

Pracownia kopii malarstwa średniowiecznego

Celem zajęć jest praktyczne poznanie technik średniowiecznego malarstwa polskiego, północnego i środkowoeuropejskiego oraz nabycie umiejętności odtworzenia sposobu malowania dzieł w technice wielowarstwowej oraz wykonanie technik zdobniczych typowych dla epoki średniowiecza.

Na zajęciach studenci wykonują kopię fragmentu obrazu średniowiecznego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obraz wykonywany jest w technice wielowarstwowej jak najbardziej zbliżonej do oryginału przy wykorzystaniu materiałów współczesnych. Istotnym jest odtworzenie wszystkich etapów tworzenia dzieła od zaprawy poprzez rysunek, elementy zdobnicze (pozłota, ornament patronowy itp.), modelunek malarski charakterystyczny dla epoki średniowiecza i stylu autora dzieła (faktura, impasty, laserunki).

Studenci poznają tajniki warsztatu kopisty oraz sposoby wykonywania modelunku malarstwa średniowiecznego, co także jest przydatne do zaplanowania sposobu rekonstrukcji zniszczonej warstwy malarskiej tego typu dzieł.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz pracowni na uczelni. Do kopii student załącza dokumentację w formie cyfrowej, która zawiera opis techniki oryginału wykonany na podstawie analizy wizualnej oraz szczegóły technicznego opracowania kopii wraz z fotografiami obrazującymi etapy prac według obowiązującego schematu.

 

Katedra Technologii i Technik Sztuk Plastycznych